Трифазна мережа: чому відбувається отгоранія нуля
19 Жов
2020
Полезное

Трифазна мережа: чому відбувається отгоранія нуля

У яких випадках відбувається відгоряння нуля при трифазній мережі? Ознайомимося детальніше.

Якщо говорити в загальному, то найчастіше підключення побутової частини відбувається в схемі однофазної. Але іноді буває так, що підключення електропостачання може бути і за допомогою кабелів трифазного живлення.

Безумовно, якщо ви бажаєте отримати в підсумку якісну кабельну продукцію, яка має суворі провідникові, технічні характеристики, то потрібно обирати і користуватися нею згідно норм, правил з урахуванням допустимого навантаження на мережу. Іноді від фахівців у сфері електропостачання чути вираз: «Відгорів нуль». Як це розуміти? Чому саме нуль відгорає в рази частіше в трифазній мережі ніж в однофазній? Таких питань у власників будь-якої нерухомості багато.

«НУЛЬ» В ОДНОФАЗНІЙ МЕРЕЖІ 

«Нуль» для цієї мережі - провідник (один з пари), що не має великого потенціалу щодо «землі».

Кабель другий - це «фаза», що має, навпаки, гарний потенціал. Струм, що проходить по фазі завжди рівноцінний струму від нуля.

Тому відгорання в однофазній мережі відбувається вкрай рідко.

Також варто зазначити і про захищеність лінії автоматикою якісного ряду.

«НУЛЬ» У ТРИФАЗНІЙ МЕРЕЖІ

Нагадаємо, що трифазна мережа може бути двох типів:

  • «зірка»;
  • «трикутник».

Відразу зазначимо про другий варіант: ситуація з нулем неможлива, так як він відсутній сам по собі.

У першому варіанті нуль є, і він своєрідний провідник. І це  варто розглянути більш детально.

Навантаження струму відбувається рівномірно на всі три фази. Вони мають зрушення по тимчасовій фазі. У підсумку можна зазначити рівні, але зміщені показники. Загальне значення виходить нульове.

Якщо уявити ідеальну ситуацію, то струм з 0 проходить по однойменному проводу. А якщо говорити по факту, то знеструмлений нуль просто марний.

Ситуація на практиці далека від досконалості. Адже під час роботи навантаження на фази трохи, але різниться. І загальний вектор не може дорівнювати нулю. Отже, для гарної роботи електромережі потрібен струм, який зрівняє це. Тому в кабелях з двома або трьома фазами додана додаткова жила з нульовим значенням. Вона менша по перетину, ніж інші провідники. І причина цього - економія матеріалу (наприклад, міді або алюмінію). І загалом, струми не повинні викликати відгоряння нуля. Але це буває. Як?

Розповідаємо.

Трифазна лінія не має симетричних навантажень. І перекіс фаз може бути великим. Потужності, які розподіляються вирівнювачем навантажень не завжди ефективні. Відмінність безперечно є. І коли в побуті, господиня одночасно вмикає і пральну машину, і пилосос, вона навряд чи замислюється про відгоряння нуля. Навіть якщо вона нічого не розуміє в цьому питанні, можна сказати професійно - загальне значення струмів по фазах не нульове, але НС трапляються не часто. Чому і як? Далі розповімо і допоможемо вирішити всі питання, які хвилюють у цій ситуації.

КОЛИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ВІДГОРЯННЯ НУЛЯ: СИТУАЦІЇ, ПРИ ЯКИХ ЦЕ МОЖЛИВО

Давайте згадаємо 90-ті роки, коли почали використовувати блок живлення імпульсного формату в рамках більш економної витрати цієї комунальної послуги. Його можна відзначити і в ПК, і в побутових приладах. Струм у такому складі проходить лише в ⅓ частині в напівперіоді. При цьому виникають безконтрольні струми, які надходять в нульовий кабель. І всі сумарні струми в цьому дроті можуть бути більші ніж фазне значення. Саме це, хоч раз, і призводить до неприємностей в мережі.

Цього можна уникнути якщо використовувати захисну автоматику. Трифазний прилад найкраще купувати з нульовою клемою. Є варіант і інший: при великих навантаженнях фаза здатна обірватися.

Якщо ви вирішите встановити автономний прилад на кабель з нульовим значенням, то ні в якому разі цього не робіть! Це небезпечно!

Найоптимальніший варіант в цьому випадку - звертатися до фахівців, які продумають місце розташування електропроводки ще в момент проєкту об'єкта.

При цьому, не варто забувати про придбання якісного товару, який має всі сертифікати якості та відповідності. Сподіваємося, що ця інформація була для вас зрозумілою, цікавою і корисною.