Світильники для освітніх установ України
16 Бер
2021
Полезное

Світильники для освітніх установ України

Освітлення в приміщеннях, де перебувають учні, студенти або вихованці дитячих садів регулюється гігієнічними нормативами. Всі освітлювальні системи повинні відповідати державним нормам. Основним показником при проведенні розрахунків є горизонтальна освітленість. Вона розраховується за формулою: E (лк) = n · F (лм) / S (м2). Світловий потік F ділиться на площу кімнати S і множиться на безрозмірний множник n, специфічний для кожного освітлювального приладу.

 

Норми встановлені наступні (освітленість в люксах):

 

  • роздягальні - 200;
  • ігрові, їдальні, кімнати для занять музикою - 400;
  • спальні - 150;
  • ізолятори для хворих дітей - 200;
  • спортивні зали - 200;
  • басейни - 150.

 

Знаючи необхідну загальну освітленість, можна розрахувати кількість ламп, що покриває потребу в ній. Поправочний коефіцієнт n береться зі спеціальної таблиці для стельових і підвісних пристроїв, з урахуванням таких факторів:

 

1. відображення від стін, підлоги і стелі в% (залежить від їх кольору);

2. індекс приміщення, що дорівнює добутку площі на суму довжини і ширини, і помножений на відстань від джерела світла до освітлюваної поверхні.

 

Комбіноване освітлення

 

Навчальні заняття проходять в основному вдень, коли на вулиці світло. Тому світлодіодні лампи та світильники для шкіл і навчальних закладів проектують, з огляду на наявність природного світла. Якщо під час занять, навіть взимку при короткому світловому дні, завжди через вікна проникає досить сонячних променів, допускається зменшення штучного светопотока на цю величину.

Не рекомендується закривати штори, за окремими винятками, наприклад, для перегляду фільму в класі при відсутності актового залу або іншого більш пристосованого приміщення. Будь-яка інспекція, яка прийшла для перевірки, повинна підтвердити за допомогою вимірювальних приладів відповідність освітлення нормативам. Інакше, як мінімум, доведеться замінювати Світлоприлад більш адекватними для школярів.

 

Пульсація і передача кольору

 

Сучасні пристрої для освітлення на світлодіодах набагато краще ламп розжарювання і люмінесцентних. Споживають в 2,5-10 разів менше енергії, довго не вимагають ремонту або заміни. І що теж важливо, більше відповідають вимогам по перенесенню кольорів, вимірюваної методом CRI (8 кольорів) або CQS (15 кольорів).

Правила, встановлені для установ освіти України, чітко визначають колірну температуру світлодіодів: 4000 К. Це білий світ без зайвої синяви, збудливою людини і перешкоджає розслабленню. Але позбавлений жовтизни, характерною для традиційних лампочок з вольфрамової ниткою (близько 2000 К).

Крім того, українські норми освітлення навчальних приміщень встановлюють максимальну яскравість (500 кд / м2), і гранично допустиму пульсацію: 10% для більшості класів, але в кабінеті інформатики не більше 5%. Світлодіоди практично всіх модифікацій вписуються в ці вимоги, тоді як люмінесцентні джерела не завжди, навіть з дорогим електронним запалюванням замість електромагнітного.